Home

Nominations Film, TV and New Media Awards 2021

These are the nominees for the film and television awards of Cinekid Festival 2021! Check the jury awards below.

Short films 

 
Best Dutch Animated Short

Aeronaut, Leon Golterman, Pedri Animation BV, the Netherlands

A Piece of Art, Erik Verkerk & Joost vd Bosch, Ka-Ching Cartoons, the Netherlands

Reflection, Sanna de Vries, Studio Pupil, the Netherlands

 

Best Dutch Live Action Short

Hannah’s Dream, Eugene Arts & Emily Reekers, Keplerfilm, the Netherlands

Spotless, Emma Branderhorst, IJswater Films, the Netherlands

Sunshine Motel, Rosita Wolkers, BIND, the Netherlands

 

Best Dutch Documentary Short

Free as a Bird, Annelies Kruk, Tangerine Tree, the Netherlands

Julieta & the Turtles in the Plastic Soup, Mirjam Marks, Tangerine Tree, the Netherlands

Why Didn't You Stay for Me?, Milou Gevers, Netherlands Film Academy, the Netherlands

 

Best International Animated Short

Black slide, Uri Lotan, The Hive Studio, Israel

Sounds Between the Crowns, Filip Diviak, Tomas Bata University, Czech Republic

A Stone in the Shoe, Eric Montchaud, Xbo films, Switzerland & France

 

Best International Live Action Short

The Best Orchestra in the World, Henning Backhaus, Filmakademie Wien, Austria

Heading South, Yuan Yuan, Tisch School of the Arts, USA & China

Shower Boys, Christian Zetterberg, Graklippan, Sweden

 

Feature films 

 
Best Youth Film

Captain Nova, Maurice Trouwborst, Keplerfilm, the Netherlands

Night Forest, André Hörmann & Katrin Milhahn, Kurhaus Production, Germany

SpaceBoy, Olivier Pairoux, Kwassa films, Belgium

 

Beste Nederlandse Kinderfilm

Captain Nova, Maurice Trouwborst, Keplerfilm, the Netherlands

Charlie Cooper - The Egg Mystery, Mans van den Berg, NOBS Entertainment BV, the Netherlands

My Dad is a Sausage, Anouk Fortunier, A Private View & The Film Kitchen, Belgium, Germany & the Netherlands

 

Beste Kinderfilm 

Mijn moeder is een gorilla, Linda Hambäck, LEE Film Stockholm A, Sweden, Norway & Denmark

Captain Nova, Maurice Trouwborst, Keplerfilm, the Netherlands

Dreams are like Wild Tigers, Lars Montag, NFP neue film produktion GmbH, Germany 

 

Series

 
Beste Nederlandse Non-Fictieserie

The Big Data Show, Emiel Strzeszewski, VPRO

Moonriders, Noel Loozen, VPRO

Talking Heads, Menno Otten, Keplerfilm

 

Beste Nederlandse Fictieserie

Camp Kookiness,  Joost van Hezik & Jamille van Wijngaarden, NL Film & TV, NTR

Floor's Rules 4,  Albert Jan van Rees, Jamille van Wijngaarden & Maurice Trouwborst, NL Film & TV, VPRO

Kabam!,  Elisabeth Hesemans, IJswater Films, KRO-NCRV

 

Nieuwe Media 

 
Cinekid Game & App Award

Koi Farm, Job Talle, the Netherlands

We were here together, Total Mayhem Games, Netherlands

Traffic Jams, Little Chicken Game Company, Netherlands

;