News

Nominees Film & TV Awards

Take a look which shorts and tv series were nominated for the Golden Lion award.

Best Children’s Film
(Jury Award, 7.500 euro)
The Bear's Famous Invasion of Sicily | Lorenzo Mattotti | Prima Linea Productions | France, Italy 
Psychobitch | Martin Lund | Ape&Bjorn | Norway 
BINTI | Frederike Migom | Bulletproof Cupid | Belgium, The Netherlands

Best Children’s Film
(Audience Award)
BINTI | Frederike Migom | Bulletproof Cupid | Belgium, The Netherlands
Hacker | Poul Berg | Toolbox Film | Denmark
Sune vs Sune | Jon Holmberg | Unlimited Stories | Denmark

Best Dutch Family Film
(Jury Award, 7.500 euros)
Bears Love Me! | Eva M.C. Zanen | Topkapi Films
My Extraordinary Summer with Tess | Steven Wouterlood | BIND
Romy's salon | Mischa Kamp | BosBros

Best Dutch Family Film
(Audience Award)
100% Coco New York | Ruud Schuurman | Tom de Mol Productions
The Club of Ugly Children | Jonathan Elbers | Umami Media
My Extraordinary Summer with Tess | Steven Wouterlood | BIND

Best International Animated Short        
(Jury Award, 2.500 euros)
Cloudy | Filip Diviak, Zuzana Čupová | Tomas Bata, University in Zlín| Czech Republic
Heatwave | Fokion Xenos | National Film and Television School | United Kingdom, Greece
The Kite | Martin Smatana | FAMU | Czech Republic, Slovakia, Poland

Best International Live Action Short
(Jury Award, 2.500 euros)
Provence | Kato De Boeck | RITCS School of Arts | Belgium
The Size of Things | Carlos Felipe Montoya, Mestiza Films | Colombia
The Stick | Teppo Airaksinen | TACK Films Oy | Finland

Best Dutch Animated Short    
(Jury Award, 2.500 euros)
At First Sight | Sjaak Rood | Heer & Meester Film
Blind Date | Camiel Schouwenaar | Happy Ship
Gaijin sashimi | Erik Vos | HKU

Best Dutch Live Action Short 
(Jury Award, 2.500 euros)
En Route | Marit Weerheijm | Room for Film
Jetski | Sharif Abdel Mawla
STAR | Catherina Iosifidis | AKV St. Joost 

Best Dutch Documentary Short 
(Jury Award, 2,500 euros)
#bullyingstory | Eef Hilgers | Tangerine Tree
180CC | René van Zundert | Evangelische Omroep, Tangerine Tree
The Man Who Looked Beyond the Horizon | Martijn Blekendaal | Cerutti Film

Best Youth Film
The Bear's Famous Invasion of Sicily | Lorenzo Mattotti | Prima Linea Productions | France, Italy
Psychobitch | Martin Lund | Ape&Bjorn | Norway
Hacker | Poul Berg | Toolbox Film | Denmark

Best Dutch Fiction Series         
(Jury Award)
Ninja Nanny | Alieke van Saarloos, Sia Hermanides | The Storytellers Film & TV,  AVROTROS
Fox and Hare | Mascha Halberstad, Tom van Gestel | Submarine, Walking the Dog, Doghouse Films, KRO-NCRV
Seven Little Criminals | Rob Lücker | Pupkin Film, VPRO

Best Dutch Non Fiction Series 
(Jury Award)
Talking Heads | Menno Otten | Keplerfilm | VPRO
One Week to Go  | Kim Faber, Jotte den Dulk, Anna Peeters, Winand Derks van de Ven, Marinka de Jongh, Stephane Kaas, Nelleke Koop Moondocs | VPRO
Welkom in de 80-jarige oorlog | Niek Barendsen | NTR                                                           

National Audience Award - 4-6 years
This is Me - Noor | Hilt Lochten | KRO-NCRV
Huggleboo | Anneke de Graaf | BosBros, Submarine, Traumhaus Studios, Walking the Dog, KRO-NCRV
Fox and Hare | Mascha Halberstad, Tom van Gestel | Submarine, Walking the Dog, Doghouse Films | KRO-NCRV                                         

National Audience Award - 6-12 years
Champ | Cassandra Offenberg | Hazazah Pictures, NTR
Talking Heads| Menno Otten | Keplerfilm | VPRO
Floor Rules | Maurice Trouwborst | NL Film & TV | VPRO

Curious to know who's going to bag the popular Cinekid Lion statuette? We'll be announcing the winners this Friday during our awards ceremony. 

;